FAQ2020-05-28T11:37:14+02:00

Najczęściej zadawane pytania

1. Nie korzystałem nigdy z sesji u psychologa. Na czym to właściwie polega?2020-05-27T22:00:37+02:00

Sesje indywidualne są wyjątkowe. Mogą też budzić różne wątpliwości. Komuś obcemu opowiadać o sobie? Po co? Jak to może pomóc? Rozumiem tę nieufność. Każda sesja jest inna. Jest natomiast kilka wspólnych mianowników: zaufanie, bezpieczeństwo i tempo, jakiego potrzebujesz. To nie szkoła ani egzamin. To zrozumienie i przestrzeń dla Ciebie. Praktykuję sesje 90-minutowe. Na pierwszej poznajemy się i decydujemy czy obydwoje zgadzamy się na kolejne. Tak, obydwoje. Ponieważ, aby był efekt, Ty musisz czuć się dobrze w moim towarzystwie, a ja muszę mieć przekonanie, że temat, nad którym chcesz pracować jest w obszarze moich kompetencji. Jeśli nie będzie, wskażę Tobie inne rozwiązania i/lub ekspertów. Najlepszy sposób, aby się przekonać, to umówić się na pierwsze spotkanie. Możesz to zrobić tutaj:

Umów się na spotkanie
2. Co to są programy konsultacyjne? Jak wygląda praca?2020-05-27T13:04:05+02:00

Program to więcej niż sesje. Przechodzisz proces transformacji na poziomie Twojego działania, procesów firmowych oraz relacji z pracownikami. Zaczynamy od diagnozy, która obejmuje identyfikację obszarów do rozwoju. Projektujemy program – czas trwania, zakres, mierniki zmiany oraz tryb pracy. Pracujemy osobiście, otrzymujesz materiały do pracy, konsultacje z ekspertami z obszaru finansów i marketingu – jeśli te obszary znajdują się w planie rozwoju. Diagnoza trwa z reguły od 1 do 3 spotkań, cały program od 3 do 6 miesięcy. To wystarczający okres na wdrożenie zmian i zaobserwowanie wymiernych efektów. Aby sprawdzić czy nasze programy są dla Ciebie, skorzystaj z formularza zapisu i umów się na wstępną konsultację:

Umów się na spotkanie
3. Nie potrzebuję programu dla właściciela, potrzebuje ogarniętych menedżerów. Czy możesz zaproponować coś dla nich?2020-05-28T18:53:09+02:00

Sposób działania naszych współpracowników jest wypadkową tego, czego od nich oczekujemy, jak to komunikujemy i czy tworzymy warunki do wywiązywania się z podjętych zobowiązań. Jest więc bardzo prawdopodobne, że jeśli Twoi współpracownicy nie działają tak, jak tego oczekujesz, to gdzieś po drodze wystąpił błąd. Pomogę Ci zidentyfikować ten moment i wprowadzić odpowiednie zmiany, by ludzie których zatrudniasz nie byli przyczyną nerwów czy stresu, ale by zaskakiwali Cię rozwiązaniami, samodzielnością i inicjatywą. Zatrudniłeś ich z powodu ich kompetencji. Być może, z jakichś powodów nie mogą one zamienić się na oczekiwane rezultaty. Dlatego programy menedżerskie to nowa wiedza, ale również rozwój istniejących kompetencji, tak by zdobyta przez lata wiedza, wskutek odpowiednich ćwiczeń, została zintegrowana i przetworzona na praktyczne zastosowanie w przyszłości.

POZNAJ METODĘ
4. Prowadzę małą firmę i sam zarządzam całością, jak możesz mi pomóc?2020-05-27T13:04:32+02:00

W dużej mierze zależy to od tego, jakiej pomocy oczekujesz. Uważam, że każdy biznes, by odniósł finansowy sukces potrzebuje trzech podstawowych elementów

  • Twojej unikalnej wizji i wartości
  • Skalowalnych rozwiązań i przywództwa
  • Właściwych ludzi, którzy dostarczą efekty.

Rzecz w tym, by te obszary wspierały się, budowały synergię i aby we właściwych momentach aktywować właściwe elementy. Jeśli zatem poszukujesz wsparcia w obszarze Twojej własnej efektywności, procesów w firmie i jej rozwoju oraz doborze właściwych osób, to z dużym prawdopodobieństwem jestem w stanie Cię wesprzeć. Możesz skorzystać z programu indywidualnego lub grupowego. Spotkasz tam z pewnością innych właścicieli, przedsiębiorców, którzy mierzą się z podobnymi wyzwaniami. O mnie klienci mówią, że z jednej strony znajduje pieniądze, tam gdzie ich nie widać, z drugiej zadaję pytania, na które najtrudniej i jednocześnie najbardziej należy sobie odpowiedzieć. Najlepszy sposób, aby się przekonać czy ten sposób pracy jest dla Ciebie, to umówić się na pierwsze spotkanie. Możesz to zrobić tutaj:

Umów się na spotkanie
5. Mieliśmy już wiele szkoleń, czym twoja oferta różni się od tego, co jest na rynku?2020-05-27T13:06:00+02:00

Nie chodzi o porównania. To, co znajdziesz w pracy ze mną jest wyjątkowe z kilku powodów: doświadczenie z ponad 100 innych biznesów, podejście systemowe i strategiczne w jednym, spojrzenie psychologiczne na pracowników i klientów, rozumienie branży, ale przede wszystkim nacisk na wartość Twoją i Twojego biznesu. Kiedy zastanawiasz się czy bardziej poświęcić się firmie, czy rodzinie, albo czy dbać o pracowników czy klientów, czy inwestować, czy odkładać, to tak jakbyś decydował, czy prawa ręka jest ważniejsza od lewej. Oczywiście da się żyć bez jednej. Ale jakże przyjemnie jest korzystać z obu? Dokładnie tak samo jest z rozumem i sercem – w biznesie trzeba myśleć, ale działając bez emocji robisz szarlotkę bez jabłek. Rzecz w tym, żeby z emocji nauczyć się korzystać, jak z wewnętrznego kompasu, barometru, przewodnika. Z moją metodą i podejściem możesz zapoznać bliżej tutaj:

POZNAJ METODĘ
6. Jakie dane firmowe potrzebujesz, żeby przeprowadzić audyt?2020-05-27T13:06:55+02:00

To bardzo ciekawe pytanie i ciekawa jestem, co się za nim kryje? O co chcesz zadbać zadając to pytanie. Odpowiem krótko – wszystko zależy od tego, jaki audyt i po co. Najczęściej wystarczy rozmowa, badanie opinii pracowników, czasem dane finansowe służą wyznaczeniu mierników zmiany, do której dążymy. Dzieje się to tylko w przypadku programów indywidualnych i menedżerskich. Nie zaglądam tam, gdzie nie jest to potrzebne :). Nie robię nic bez Twojej wiedzy i akceptacji. Cele wyznaczasz sam i to co ma się zmienić również. Jeśli masz dodatkowe pytania w tym obszarze, możesz je zadać tutaj:

Umów się na spotkanie
7. Jak wygląda badanie zaangażowania pracowników?2020-05-28T16:43:31+02:00

Pierwsza i podstawowa kwestia dotyczy tego czy w ogóle się badać? No i brawo – sam wiesz, że tak jak badania okresowe, jak przegląd auta, wszystko służy temu, aby utrzymywać zdrowie, kondycję, formę. Lepiej zapobiegać, niż potem leczyć. Dokładnie tak samo jest z badaniem satysfakcji.

  • Ułatwiają planowanie rozwoju i optymalne wykorzystanie wiedzy i potencjału pracowników
  • Pozwalają na poznanie postaw wobec pracy i pracodawcy
  • Są podstawą do wprowadzania zmian i usprawnień
  • Diagnozują rzeczywiste potrzeby organizacyjne, umożliwiają rozpoznanie czynników (de)motywujących
  • Służą optymalizacji zarządzania i obserwacji efektów.

Badanie odbywa się w kilku krokach: wstępny wywiad i ustalenie celów badania, projektowanie badania, przeprowadzenie i na końcu opracowanie raportu z pełną diagnozą oraz zaleceniami do wdrożenia w trybie pilnym i/lub długofalowego rozwoju. Bardzo ważne! Badania prowadzę tylko dla firm, które zgadzają się na udostępnienie wyników swoim pracownikom. Jeśli chcesz takie badanie tylko dla siebie i nie planujesz podzielić się ze wszystkimi tym, co w nich jest, to nie znajdziemy wspólnego języka.

POZNAJ METODĘ
8. Wydaje mi się, że to co robisz trudno zmierzyć. Kiedy zobaczymy efekty tej inwestycji?2020-05-28T16:43:42+02:00

Też mi się tak kiedyś wydawało :). Wiesz, że średnio projekty, które nie kończą się na czas przekraczają swoje budżety o 189%? Albo, że średnio 35% kosztów osobowych jest nieefektywnych? Że nieudana rekrutacja może kosztować Cię nawet 60 tys.? To tylko namiastka tego, co można zmienić, zbadać i zmierzyć, kiedy zaczynasz skupiać się na tym, co najbardziej blokuje rozwój: nieumiejętne korzystanie z własnych emocji, błędy w komunikacji, niska samoświadomość itp. Zatem absolutnie, rozumiem Twoje wątpliwości – w końcu, jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, to nie możesz tym zarządzać. Dlatego zapewniam – wszystko da się zmierzyć i porównać.

POZNAJ METODĘ
9. Jestem przeciwny wpuszczaniu do firmy ludzi z zewnątrz, skąd mam wiedzieć, że nie podbierzesz nam pracowników?2020-05-28T16:43:59+02:00

To jedno z tych „grubych kalibrów” i podejrzliwości z pogranicza paranoi :), ale rozumiem, że ludzie działają różnie i może nawet masz takie doświadczenia. Prowadzę swoją firmę ponad 10 lat. Moi klienci osiągają spektakularne efekty. Bardzo lubię swoją pracę i czerpię z niej ogromną satysfakcję i spełnienie. Zaufanie to dla mnie podstawa. Uwierz mi, że gdybym kiedykolwiek dopuściła się, jakiegokolwiek nadużycia, już by mnie tu nie było :)

POZNAJ METODĘ
10. Nie potrzebujemy rozwiązań HR, to dla dużych firm, jakie inne rozwiązania możesz zaproponować?2020-05-27T13:07:20+02:00

Jeśli zastanowić się nad tym, czym jest HR, to jest to: komunikacja, przywództwo, relacje, zaangażowanie, cele, zarządzanie wiedzą, budowanie wizerunku firmy, rekrutacja. Wiesz już do czego zmierzam? Tak, potrzebujesz rozwiązań HR. To czego NIE potrzebujesz, to rozdmuchanych procedur i nieadekwatnych rozwiązań. Nie potrzebujesz naśladować innych ani kopiować cudzych rozwiązań. To, co mogę zaproponować, to tworzenie unikalnych dla Twojej firmy rozwiązań w wyżej wymienionych obszarach. Najlepszy sposób, aby się przekonać czy podobnie rozumiemy rozwiązania HR dla małej i średniej firmy, to umówić się na pierwsze spotkanie. Możesz to zrobić tutaj:

Umów się na spotkanie
11. Przeprowadzamy w firmie kilka zmian, jak możesz nam pomóc?2020-05-28T16:44:16+02:00

– Czy mógłbyś mi łaskawie powiedzieć, w którą stronę mam pójść? – pyta Alicja.
– Zależy to w dużym stopniu od tego, w którą stronę zechcesz pójść – powiedział kot.
– Nie zależy mi na tym, w którą.
– Więc nie ma znaczenia, w którą pójdziesz.
– Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia….

Znasz tę bajkę? Dokładnie tak samo jest ze zmianami, które wprowadzasz. Zależy, do czego mają Cię doprowadzić i jakiego efektu się spodziewasz. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to świetnie, gratuluję i niech tak trwa. Jeśli natomiast gdzieś po drodze kolejność, ważność, terminy i cele poszczególnych procesów zostały zakłócone, to po prostu poukładajmy je zgodnie z Twoimi wartościami i oczekiwaniami. W tym zdecydowanie mogę pomóc.

POZNAJ METODĘ